تردمیل یکی از بهترین دستگاه ها برای ورزش هوازی و چربی سوزی است. تردمیل های مختلفی با شکل ها و کارآیی های متنوع ای وجود دارد. اگر از این دستگاه بیش از حد کار بکشید یا از آن به شکل نامناسب استفاده کنید، مثل هر وسیله دیگر ممکن است پس مدتی نیاز به تعمیر پیدا کند. اما باید هشدارهای این دستگاه را قبل از اینکه کاملا خراب بشود را بشناسیم و به موقع اقدام به تعمیر کنیم.

چگونگی نگهداری از تردمیل

1. اگر روی دستگاه مشغول ورزش هستید و بدون دست زدن به آن متوجه شدید سرعت تردمیل تغییر کرد، ابتدا تنظیمات آن را چک کنید. شاید کسی برنامه خاصی به دستگاه داده است. در غیر این صورت به سراغ تسمه بروید. روی تسمه نباید هیچ برآمدگی یا پیچ و خمی مشاهده شود. اگر خمیدگی روی تسمه ایجاد شده باشد می بایست تسمه را عوض کنید. اگر در حین کار ناگهان دستگاه از کار افتاد باید حتما تعمیرکار تردمیل شما را ببیند زیرا احتمالا موتور دستگاه دچار مشکل شده است.

2. اگر در حین ورزش با تردمیل احساس لغزش کردید ممکن تنظیم دستگاه به هم خورده باشد. در این صورت هم تعمیر کار باید بیاید و تسمه دستگاه شما را تنظیم کند. اگر تسمه تردمیل بیش از حد سفت شده باشد امکان سرخوردگی افزایش پیدا می کند. برای اطمینان از سفت نبودن تسمه آن را از قسمت وسط کمی بالا بیاورید. بین تسمه و عرشه می بایست شکاف 2تا 3 اینچی به چشم بخورد. در غیر این صورت تسمه زیادی سفت است و باید دوباره تنظیم شود.

3. اگر در هنکام ورزش اشکالی در صفحه نمایش یا همان مانیتور دستگاه دیدید، باید اول سیم ها را بررسی کنید. گاهی قطعی از سیم دستگاه است و باید سیم ها را عوض کرد. ضمن اینکه می توانید آهنربای دستگاه را تست کنید. آهنربا روی چرخ لنگر قرار دارد. آن را بردارید و دوباره سر جایش بگذارید. ممکن است آهنربا از دستگاه جدا شده باشد. اگر با این کارها باز هم مانیتور درست نشد، آن را ریست کنید. کافی است سیم آن را از پریز بکشید و دوباره به برق بزنید.

4. ممکن است دستگاه بدی سوختگی بدهد. در این حالت هر چه سریع تر تردمیل را خاموش کرده و از برق بکشید. دلائل مختلفی ممکن است سبب ایجاد بو بشود. مثل اصطکاک کف و پشت دستگاه یا قطعی در موتور و سیم کشی و.... به هر حال در اولین فرصت تعمیرکار را خبر کنید.

5. ممکن است حس کنید تسمه داغ شده است. در این صورت تردمیل را باید روغن کاری کنید تا اصطکاک میان کف و تسمه به حد متعادل برسد. اگر این اصطکاک خیلی بالا باشد، دستگاه به طور اتوماتیک خاموش خواهد شد. در بدترین حالت مجبور به تعویض تسمه خواهید شد.

6. وقتی موتور به کل کار نکند، شاید ناچار شوید آن را عوض کنید. در این صورت ممکن است تعمیر دستگاه هزینه بیشتری داشته باشد. کار نکردن یاضعف موتور بدترین حالتی است که می تواند برای هر دستگاهی، حتی اتومبیل شخصی شما اتفاق بیفتد. تردمیل هایی که با آخرین درجه سرعت کار می کنند، مدار چرخششان دچار خرابی می شود. موتور یا مدار چرخش به یک تعمیرکار حرفه ای نیاز دارد.

مهم ترین مسئله این است که هر چه زودتر متوجه آسیب دیدگی دستگاه خود بشوید و اقدام به رفع مشکل بکنید تا دچار مشکلات جدی تری نشوید.