با توجه به تغییر شرایط آب و هوایی از جمله سرد و گرم شدن آن و همچنین آلودگی در بیشتر شهرها، بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای ورزش و پیاده روی در بیرون از منزل از تردمیل یا سایر وسایل ورزشی خانگی استفاده کنند. به این ترتیب تمام افراد خانواده می توانند کنارهم باشند و شاید حتی با ورزش کردن فردی در منزل سایر اعضاء نیز به ورزش کردن ترغیب شوند.

دویدن بر روی تردمیل با دویدن بر روی زمین متفاوت است، چون در هنگام دویدن معمولی تنظیم سرعت در هر زمان دست خود فرد است اما در تردمیل اجازه تغییر سرعت در هر لحظه وجود ندارد.همچنین با استفاده از تردمیل شما می توانید اطلاعاتی در خصوص شرایط بدنی خود در حین دویدن و نوع و شدت تمرین را مشاهده کنید،این اطلاعات شامل تعداد ضربان قلب، تنفس، سرعت فرد در هنگام دویدن و مسافت طی شده است که شخص می تواند جهت بررسی و مقایسه شریط بدنی خود در هر دوره از آن استفاده کند.

عده ای عقیده دارند که استفاده از تردمیل سبب آسیب دیدگی و زانو درد می شود، اما باید توجه داشت که این نکته اصلاٌ درست نیست در واقع باید گفت نه تنها تردمیل بلکه دویدن و راه رفتن بر روی زمین با سرعت زیاد هم، چون جزء ورزش های با فشار بالا هستند برای افرادی که دچار آرتروز، سایدگی مفاصل و غضروفها، مشکلات در نواحی ستون فقرات، زانو های پرانتزی و همچنین کسانی که تحت عمل های دیسک کمر و تعویض مفاصل قرار گرفته اند و افرادی که به طور مکرر دچار پیچ خوردگی پا می شوند مضر است. به جز این اشخاص تمام افراد می توانند با رعایت نکات ایمنی و استفاده از کفش مناسب از تردمیل استفاده کرده و از مزایای ورزش کردن با آن بهره مند شوند.

12 نکته مهم برای دویدن روی تردمیل

چند نکته مهم برای دویدن بر روی تردمیل

*همیشه هنگام پیاده روی یا دویدن بر روی تردمیل از کفش مناسب استفاده کنید، هیچگاه با پای برهنه بر روی تردمیل ورزش نکنید زیرا سبب آسیب دیدگی و سوختگی پاهای شما می شود.

*هنگام شروع و پایان حرکت بر روی تردمیل با سرعت آهسته راه بروید تا بدن شما آمادگی لازم را پیدا کند.

*هر زمانیکه در حین تمرین احساس ضعف یا سرگیجه کردید سریعاٌ تمرین را متوقف کنید تا از آسیب رسیدن به بدن شما جلوگیری شود .

*همیشه گیره ایمنی دستگاه را به خود وصل کنید.

*برای گرم کردن بدن در ابتدای تمرین و سرد کردن آن در انتها حتما راه رفتن با سرعت کم را انتخاب کنید.

*نگاه داشتن دستگیره تردمیل در حین دویدن سبب عدم تعادل و آسیب شما می شود، پس هرگز هنگام دویدن دستگیره را نگه ندارید.اگر دویدن بدون نگه داشتن دستگیره برای شما مشکل است باید سرعت حرکت خود را کم کنید.

*هیچوقت به طور ناگهانی از دستگاه پایین نیایید،صبر کنید تا دستگاه کاملاٌ توقف کند.

*در حین تمرین ، پس از مدتی برنامه شیب و سرعت دستگاه را تغییر دهید تا بدن شما به یکنواختی یک تمرین عادت نکند در غیراین صورت نتیجه دلخواه خود را نمی گیرید.

*همیشه بر روی سینه پا فرود کنید نه پاشنه.

*همواره سعی کنید بر روی دستگاه با قدم های یکنواخت حرکت کنید کوتاه و بلند کردن قدم ها حفظ تعادل و تمرکز شما را دچار مشکل می کند.

*در تردمیل حرکت به سمت عقب است، اما جهت حرکت پاهای شما رو به جلو میباشد، بنابراین همیشه باید برای حفظ تعادل، ناحیه فرود پاهایتان بر روی دستگاه در مرکز ثقل بدنتان باشد وپاهایتان را خیلی جلوتر یا عقب تر از بدن قرار ندهید.

*هرگز به مدت طولانی بر روی شیب بالاتر از 6 دستگاه ندوید، همیشه بعد از نهایتاٌ 5 دقیقه شیب دستگاه را کمتر کنید. زیرا دویدن بر روی شیب تند به مدت طولانی به کمر و زانوها آسیب میرساند.اما اگر با سرعت پایین بر روی شیب زیاد ورزش کنید برای شما مشکلی ایجاد نمی شود.

خطرات تردمیل

-برای افراد مبتدی وکسانی که به ورزش کردن بر روی تردمیل عادت ندارند.همچنین افرادی که دائماٌ دچار سرگیجه می شوند و تعادل بدن خود را ندارند استفاده از تردمیل مشکل می باشد. زیرا تسمه تردمیل دائماٌ در حال حرکت است و بر خلاف پیاده روی حفظ تعادل بر روی این دستگاه برای افراد مذکور دشوار تر است و هنگام ورزش روی تردمیل ممکن است از روی آن بیفتند و دچار آسیب دیدگی شوند پس این افراد باید هنگام استفاده بسیار مراقب باشند و با احتیاط ورزش کنند.

-کسانی که با استفاده از تردمیل پیاده روی و ورزش می‌کنند،چون در بیرون از خانه و فضای آزاد نیستند کمتر مراقب گرما و میزان تعریق و رطوبت بدن خود هستند، در نتیجه بی توجهی به این موارد می تواند موجب بروز شوک و افت فشار خون در بدن فرد شود. پس هنگام استفاده از تردمیل جهت جلوگیری از این موارد باید مراقب وضعیت دما و شرایط فیزیکی بدن خود باشید.

-در هنگام استفاده از تردمیل باید علاوه بر پوشیدن لباس نخی مناسب که تهویه پوستی از طریق آن قابل انجام باشد. به دمای اتاق و میزان اکسیژن موجود در آن هم توجه کنید چون کمبود اکسیژن در فضا و تمرین شدید در آن صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد می کند.

-زیاده روی در انجام هر ورزشی سبب آسیب به بدن و دلزدگی فرد می شود پس در انجام هیچ کاری زیاده روی نکنید،بهتر است برای ورزش کردن با تردمیل هم یک برنامه مناسب داشته باشید.

-اگر در هنگام دویدن یا راه رفتن بر روی تردمیل شیب یا سرعت دستگاه مناسب شرایط بدنی شما نباشد، سبب بروز اختلالات قلبی و خون رسانی می شود. هرگز بدون تمرین یا گرم کردن بدن، دستگاه را در وضیت دشوار قرار ندهید.