یکی از اجزا و قطعات مهم در تردمیل، تسمه است. تسمه تردمیل دارای ابعاد مختلفی است و معمولا ابعاد تسمه در انواع مختلف تردمیل خانگی و تردمیل باشگاهی متفاوت است. ابعاد تسمه معین سطح قابل دویدن بر روی تردمیل است. در واقع تعیین می کند که کاربر می تواند بر روی چه سطحی با چه ابعادی بدود. دسته بندی تسمه در تردمیل بر اساس ضخامت آن، جنس تسمه و ابعاد آن صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم نکاتی در مورد تسمه تردمیل، نحوه اندازه گیری آن، چگونگی تشخیص زمان تعویض تسمه در تردمیل و نحوه افزایش طول عمر تسمه را برای شما کاربران عزیز بیان کنیم.

ضخامت تسمه در انواع تردمیل خانگی بین 1.4 تا 1.8 میلی متر است که مناسب ترین مقدار آن 1.6 و 1.8 میلی متر می باشد. تسمه همان محل دویدن کاربر بر روی تردمیل است از این رو باید دارای جنس و کیفیت مناسبی باشد تا دوام بالاتری داشته باشد. تسمه در تردمیل دارای دو رو است که قسمت رویی آن از جنس لاستیک دارای آج است که این آج به صورت لانه زنبوری، آسفالتی و گاها به شکل گریپ است. البته لازم به ذکر است که معمولا نوع آج به شکل لانه زنبوری می باشد. جنس قسمت زیرین تسمه نیز از دو نوع کتان ( پلی استر) و نیمه کتان (نیمه پلی استر) می باشد. در ترمیل خانگی در اکثر مواقع بهتر است از نوع تسمه با پشت کتان استفاده شود.

نکاتی در مورد تسمه تردمیل

نحوه اندازه گیری تسمه تردمیل

به منظور اندازه گیری تسمه برای تعویض باید ابتدا آن را باز کرده و از تردمیل جدا کنید، سپس آن را روی زمین قرار دهید و طول و عرض آن را به دقت اندازه گیری کنید. خطا در اندازه گیری تسمه می تواند موجب خرید تسمه نامناسب شود.

تشخیص زمان تعویض تسمه در تردمیل

  • تعویض تسمه در تردمیل باید تقریبا هر 4 تا 6 سال انجام شود. این مدت زمان، طول عمر مفید تسمه تردمیل است و حتی در صورت عدم استفاده از تردمیل باید بعد از گذشت زمان مذکور، تسمه را تعویض کرد زیرا فاسد می شود. این کار موجب افزایش کارایی تردمیل می شود.
  • یکی دیگر از راه های تشخیص زمان تعویض تسمه، بوی سوختگی است. اگر تردمیل شما بویی شبیه به سوختن پلاستیک از خود آزاد می کند، بیانگر این است که تسمه باید تعویض شود.
  • در صورت بروز مشکل در قسمت زیرین و رویی تسمه در روی تردمیل ، باید تسم را تعویض کنید.

شما می توانید با نگهداری صحیح از تردمیل و روغن کاری تسمه و سرویس به موقع دستگاه، موجب افزایش طول عمر تسمه در تردمیل شوید.